2019 Winners


PROJECT OF THE YEAR AWARD

Winner:

The Jack Copland Centre, Edinburgh

Commissioning Authority: Mary Morgan, Scottish National Blood Transfusion Service
Architect: Reiach and Hall Architects
Lead Designer: Reiach and Hall Architects
Main Contractor: Richard Coe, Kajima Interserve
Other Project Contributors: Reiach and Hall

Sponsored by:


OPERATIONS & MAINTENANCE PROJECT OF THE YEAR

Winner:
King's Scholars Pond Sewer Rehabilitation

Commissioning Authority: Mark Taylor, Thames Water
Lead Designer: Dr Neal Edwards, Stantec
Main Contractor: Asad Hanfi, Skanska
Other Project Contributors: Skanska

Highly Commended:

Scunthorpe Central Power Station Roof Replacement

Commissioning Authority: Rob Ingham, British Steel
Architect: TSP Projects
Lead Designer: Dave Warrior, TSP Projects
Main Contractor: Ian Pashley, TSP Projects
Other Project Contributors: Grayton, Brand Energy & Infrastructure Services UK , Boulting, Broadley Roofing, Colt International

Finalists:

  • Brighton Main Line Improvement Project Nine-day blockade of Three Bridges to Brighton and Three Bridges to Lewes
  • Croydon in Collaboration
  • Nene Bridge Pier Strengthening
  • Padstow Tidal Gate Refurbishment
  • Victoria Station Upgrade
  • Waterworks Bridge Reconstruction

COMMERCIAL PROPERTY PROJECT OF THE YEAR

Winner:
UK Hydrographic Office, Taunton

Commissioning Authority: Jo Funnell, UK Hydrographic Office
Lead Designer: Dave Berry, Hydrock
Main Contractor: Phil Bailey, BAM Construction Ltd
Other Project Contributors: Mace

Finalists:

52 Lime Street
70 St Mary Axe
BBC Cymru Wales Headquarters
Cornerblock
Hawley Wharf
Institute of Physics
The Ray Farringdon

Sponsored by:


CULTURAL & LEISURE PROJECT OF THE YEAR

Winner:
UK Hydrographic Office, Taunton

Commissioning Authority: Jo Funnell, UK Hydrographic Office
Lead Designer: Dave Berry, Hydrock
Main Contractor: Phil Bailey, BAM Construction Ltd
Other Project Contributors: Mace

Finalists:

52 Lime Street
70 St Mary Axe
BBC Cymru Wales Headquarters
Cornerblock
Hawley Wharf
Institute of Physics
The Ray Farringdon

CLIMATE RESILIENCE PROJECT OF THE YEAR

Winner:

Shoreham Adur Tidal Walls

Commissioning Authority: Lucy Pizer, Environment Agency
Architect: Collette Paterson, Mott MacDonald
Lead Designer: Nicholas Clarke, Mott MacDonald
Main Contractor: Terry Gretton, Team van Oord
Other Project Contributors: Arcadis

Finalists:

Morecambe Wave Reflection Wall
SPONGE 2020
The Ipswich Tidal Barrier Project
Totnes Flood Defence Improvements

HOUSING PROJECT OF THE YEAR

Winner:

Hoxton Press, Colville Estate

Commissioning Authority: Hackney Council
Architect: Karakusevic Carson Architects, David Chipperfield Architects
Lead Designer: Karakusevic Carson Architects, David Chipperfield Architects
Main Contractor: Wates Construction
Other Project Contributors: Vogt

Finalists:

Dora Carr Close
Material Store
Quebec Park
Rail overbuild at Principal Tower
The Boiler House by HUB
The Interlock
Urbanest Vauxhall

SOCIAL INFRASTRUCTURE PROJECT OF THE YEAR

Winner:

The Jack Copland Centre, Edinburgh
Commissioning Authority: Mary Morgan, Scottish National Blood Transfusion Service
Architect: Reiach and Hall Architects
Lead Designer: Reiach and Hall Architects
Main Contractor: Richard Coe, Kajima Interserve
Other Project Contributors: Reiach and Hall

Highly Commended:
Beatrice Shilling Building

Commissioning Authority: Michael Berry, Royal Holloway, University of London
Architect: Stride Treglown Architects
Lead Designer: Cora Kwiatkowski, Stride Treglown Architects
Main Contractor: Geoffrey Osborne
Other Project Contributors: Cole Jarman

Finalists:

Alder Hey Children's Hospital: Institute in the Park
Channing School
Greenwood Centre
Institute of Physics
Mulberry Park Community Hub, Bath
The Garden Building, St Paul's Girls' School
The Jack Copland Centre, Edinburgh
The Science Oxford Centre and Wood Innovation Centre

TRANSPORT PROJECT OF THE YEAR

Winner:

Northern Spire

Commissioning Authority: Mark Jackson, Sunderland City Council
Architect: Jacobs
Lead Designer: Simon Fryer, Buro Happold - Roughan & O’Donnovan Design Joint Venture
Main Contractor: Stephen McCaffrey, Farrans - Victor Buyck Joint Venture
Other Project Contributors: Atkins; Faithful+Gould; McFaddans; Northumbrian Roads; Safe Track Associates; VSL; DTW

Finalists:

Dover Western Docks Revival Scheme
Ely Southern Bypass
Hackney Wick Station
Victoria Station Upgrade
Wessex Capacity Alliance
Wigan Bus Station

Sponsored by:


UTILITY PROJECT OF THE YEAR

Winner:

North Wales Sludge Strategy

Commissioning Authority: Sean O’Rourke, Dwr Cymru Welsh Water
Lead Designer: Daniel Buxton, Mott MacDonald Bentley
Main Contractor: John Thornton, Mott MacDonald Bentley
Other Project Contributors: Cambi; CTM; Alfa Laval; NPS; Alpha Plus; JB Fabrications; Dunphy; LME; Merlin; Veolia; Huber; AJ Tensile

Finalists:

CNIM Clugston Resource Recovery Centre
Croydon in Collaboration
Deephams STW A630 Upgrade
Greener Grangetown
King's Scholars Pond Sewer Rehabilitation
Knostrop Sludge Treatment Facility
Waterworks Bridge Reconstruction

SMALL PROJECT OF THE YEAR AWARD

Winner:

Greener Grangetown

Commissioning Authority: Ian Titherington, Cardiff City Council /Dwr Cymru Welsh Water/ Natural Resources Wales
Lead Designer: Chris Ellis, Arup
Main Contractor: Ken Evans, ERH Communications and Civil Engineering
Other Project Contributors: GreenBlue Urban

ENVIRONMENT & SUSTAINABILITY INITIATIVE OF THE YEAR

Winner:

Tideway,  More by river, applied on Thames Tideway Tunnel

Highly Commended:

Railway Paths,  Alternative Corrosion Prevention for Metallic Bridges applied on Bennerley Viaduct Listed Grade II

Finalists:

A14 Integrated Delivery Team,  A14 Improvement Scheme for Water Voles
Focus Logistics,  SMARTLogistics applied on South Quay Plaza, Isle of Dogs
Keltbray,  Introducing water recycling at Borough Yards
Sir Robert McAlpine,  Fen Court
SMB JV,  Waterworks Bridge
The Carey Group,  Aggregate and soil engineering plant applied at Ford Dagenham

Sponsored by:


COMMUNITY ENGAGEMENT INITIATIVE OF THE YEAR

Winner:

Morrisroe Group with Blue Sky Building, Hugh Myddelton Primary School Outdoor Learning Centre and Urban Farm

Finalists:

Beard, The Science Oxford Centre and Wood Innovation Centre
Colas, Colas UK: Ambassadors for British Construction in Uganda applied at Hoima International Airport
Costain Skanska JV, Legacy Strategy applied at HS2 Enabling Works programme-area south
Environment Agency, Shoreham Adur Tidal Walls
Environment Agency, Starcross & Cockwood Tidal Defence Scheme
Environment Agency, Totnes Flood Defence Improvements
Northern Gas Networks, Redheugh Holder Demolition Project
Severn Trent Water, Newark Customers and Communities First Initiative applied at Newark Waste and Water Improvement Project
Skanska, Ganton Special School Sensory Garden applied on the River Humber Gas Pipeline Replacement Project
SMB JV, H096 New River Embankment Stabilisation

DIGITAL TRANSFORMATION INITIATIVE OF THE YEAR: CIVIL ENGINEERING

Winner:

A14 Integrated Delivery Team, The A14’s Digital Blueprint for Successful Infrastructure Delivery

Highly Commended:

Atkins, Digital Image Correlation to Improve Structural Health Monitoring on projects including Humber Bridge and the M25 Gade Valley Viaduct

Finalists:

Balfour Beatty, Digital Ninjas – Getting our people ready for the future, today, applied within Balfour Beatty's Heathrow Framework
Highways England, Jacobs, Bryden Wood, Rapid Engineering Modelling: Smart Motorways Programme
Ramboll, Interactive digital reporting - Scottish and Southern Energy Networks - Overhead line reinforcement Environmental Impact Assessment (EIA) Report
Thames Estuary Asset Management 2100, Thames Estuary Asset Management 2100 (TEAM2100)

DIGITAL TRANSFORMATION INITIATIVE OF THE YEAR: BUILDINGS

Winner:

Atkins, Digital Construction: 3D Reinforcement Modelling for Major Civils Projects applied on Hinkley Point C

Finalists:

BIM Academy, Forest City Digital FM Project, Malaysia
JJ Rhatigan, Carolyn House Golden Thread Implementation Through Digital Construction
John SISK & Son, Transforming Construction using Digital Smart Container applied at E03 Canada Gardens Wembley Park
Sir Robert McAlpine, Advanced Data Analytics for Project Execution applied on Shepherdess Walk
Zaha Hadid Design, Precision 3D forming of ‘The Kensington’ Sculptural JCDecaux Billboard

EQUALITY, DIVERSITY & INCLUSION INITIATIVE OF THE YEAR

Winner:

Costain Skanska JV, Improving diversity across our whole workforce on HS2 Enabling works programme-area south

Highly Commended:

J Murphy & Sons, Women's Convenience Packs applied business wide

Finalists:

BMV JV, EDI Initiatives on Oldbury Viaduct Major Renewal Scheme
Thames Estuary Asset Management 2100, Thames Estuary Asset Management 2100 (TEAM2100)

HEALTH, SAFETY & WELLBEING INITIATIVE OF THE YEAR

Winner:

Thames Estuary Asset Management 2100, Thames Estuary Asset Management 2100 (TEAM2100)

Finalists:

Clugston, CNIM Clugston [Avonmouth] Resource Recovery Centre
Winvic Construction, SEGRO Logistics Park East Midlands Gateway

PARTNERSHIP INITIATIVE OF THE YEAR

Winner:

A14 Integrated Delivery Team,  Procurement & Supply Chain Management: Changing Industry Behaviours

Finalists:

Clugston,  CNIM Clugston [Avonmouth] Resource Recovery Centre
Department of Health & Social Care,  ProCure22 Efficiency + Productivity Programme: Pre and Post Occupancy Evaluation Toolkit
Fortel Services,  A30 Bodmin
Galliford Try,  Derby Station remodelling: partnership approach enables early delivery
Transport for London,  The Conflict Avoidance Panel (CAP) applied on TfL's Capital Delivery Portfolio
TSP Projects,  Leeds Railway Station Southern Concourse New ETFE Roof

Sponsored by:


PRODUCTIVITY INITIATIVE OF THE YEAR

Winner:

A14 Integrated Delivery Team, Smart Permit to Dig (SPtD) – a Ground Breaking Process

Finalists:

Cleveland Bridge UK, A14 River Great Ouse Viaduct
Costain Skanska JV, Applying LEAN and Ergonomics to Archaeology in Infrastructure on HS2 Enabling Works programme-area south
Sir Robert McAlpine, Developing a Project Data Analytics Community; transforming construction applied company wide

TEMPORARY WORKS INITIATIVE OF THE YEAR: BUILDINGS

Winner:

Robert Bird Group, Dragados & Byrne BrosBank Station Capacity Upgrade - Temporary Truss for London Underground

Finalists:

Civic Engineers with Forcia, Quadrant Arcade, Regent Street
Robert Bird Group, 21 Moorfields
Robert Bird Group, Clarges Mayfair
Sir Robert McAlpine, 425 Oxford Street, London
Sir Robert McAlpine, Royal Albert Hall, London
Tony Gee and Partners, John Lewis Store Temporary Underpinning applied at Edinburgh St James Square
Tony Gee and Partners, West Pavilion Stability applied on Buxton Crescent Hotel & Thermal Spa

Sponsored by:


TEMPORARY WORKS INITIATIVE OF THE YEAR: CIVIL ENGINEERING

Winner:

JBA Bentley, The Foss Barrier: Road to Recovery

Finalists:

BMV, Oldbury Viaduct Temporary Works
Cleveland Bridge UK, A14 BN20 & 21 at New Bar Hill Junction
Galliford Try, Houlton Link Road: exceptional lift procedure for bridge beams
Golder Associates with TfL, Turnham Green SER/ESR
Hochtief UK, Ardleigh Green Bridge – Bridge Launches
Wessex Capacity Alliance, Cantilevered HAKI Access Deck applied on Waterloo International Terminal

Sponsored by:


INITIATIVE OF THE YEAR

Winner:

A14 Cambridge to Huntingdon Improvement Scheme

A digital blueprint for successful infrastructure delivery A14 integrated delivery team